Farklılıklar Fıtrîdir

 Farklılıklar Fıtrîdir

Gâyemiz Kur’ân’ın hakîkatlerini anlamaya çalışmak ve o edviye-i Kur’âniyeden âlem-i asgarımıza Kur’ânî mânâların düşmesine çalışmak ve o hakîkatleri yaşamaya gayret etmektir. Şahsım adına farklılıklardan çok istifâde ediyorum.

Öncelikle bir noktayı söylemeden geçemeyeceğim. Kişileri tartışmak ile fikirleri tartışmak çok farklıdır diye düşünüyorum. O halde yazılarımız fikirler üzerine devam etmesi en uygun olanıdır.

Kırmak, üzmek, kızmak ve münâkaşa tarzı ile gitmek ise Nûra muhatap olanların kesinlikle tevessül etmemesi gereken davranışlar olmalıdır diye inanıyorum.

İtham etmek ve yazılan farklı bir görüşü acımasızca eleştirmek de olmaması gerekir. Çünkü Risâle-i Nûrun çok yerinde bu konulara Üstadımızın aşırı hassas olduğunu görüyoruz.

Farklılıklar fıtrîdir. Fıtratın bir gereği ve gerçeğidir. Önemli olan farklılıklarla güzelliğin tamamlanmasını kabul etmemizdir. Yoksa tek tip düşüncesi fıtrata aykırı olur. Onun için de aynı eserleri okuyan insanlar fıtratları gereği farklılıklarını ortaya koyacaklardır. Bu gâyet normaldir.

Normal olmayan ise farklılığını başkalarına tahakkümvâri zorlamaktır ki burada böyle bir durum olsun istemiyoruz.Çoğu ortamlarda bunun acısını epey çektik. Sadece ağabey ve kardeşlerimiz farklılıklarını ve kendi âlemlerine düşen mânâları paylaşmalıdır diyorum. Bu paylaşımlara tahammül etmek ve ortak paydalarda birleşmek ve farklılıklarımızdan istifâde etmek ve noksanlarımızı görmek ve öğrenmek sanırım çok büyük bir kâr ve faydadır.

O halde şöyle bağlamaya çalışalım. Ortak noktalarımızı bizlere fark ettiren asrın îmamı Üstad Bedîüzzamân Said Nursî’yi ve O’nun hayatının en mükemmel meyvesi olan Risâle-i Nûrlarda muhtaç olduğumuz dersleri ve hakîkatleri arayalım ve tarayalım. Onları anlamaya ve yaşamaya çalışalım. Anlamasakta zararı olmadığını bilelim. Çünkü şahs-ı mânevî düsturu çok mühim bir sırdır. İştirak-i âmal-i uhreviyeye sırr-ı ihlâs ile dâhil olup uhuvvet ve tesanüt sıfatları bizleri derecemize göre nasiplendirecektir.

Bizler kardeşlerimizin meziyetleri ile iftihar eden ve onların meziyet ve fazîletlerini kendimizin kabul eden bir mesleğin hasseleri ve azâları değil miyiz?

Başkaları hakkında anladın anlamadın yorumu yapmanın Nûr mesleği ve ihlâs düsturları ile izahı çok zor görünüyor. Ancak deriz ki ben anlayamıyorum. 

İç âlemimde,kalbî ve rûhî dünyamda yansıyanları yazmaya çalıştım.Arzu etmediğimi ve yaşanmasını istemediğimi yazmaktan korkuyorum.Çünkü açık ayet var ki “Niçin yapmadıklarınızı söylüyorsunuz?” mealindedir.

Bütün kalbî ve vicdanî duygularımla söylüyorum ki inşâallah fiiliyatta da bu mânâların yaşanması Rabbimden dileğimdir.İnşâallah kuvveden fiile çıkmaya bu yazılanlar duâ kabilinden mukaddemeler olur ümidindeyim.Samîmî olan kalplerin duygu ve düşünceleri inşâallah duâ hükmüne geçer ve arzu edilen uhuvvet esintileri fiiliyatta temevvüc eder.

Bâkî ÇİMİÇ
[email protected]

“Farklılıklar Fıtrîdir” için 1 yorum

  1. allah razı olsun güel abim. eğer dediğiniz gibi yapsasydık. yani farklılıkların fitri olduğunu kavrasaydık, aramızdaki bir çok ihtiliafi noktada hal olmuşl olurdu. yüce allah her insanın farklı bir fıtratta yaratmıştır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir