Okullar Açılırken

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha başladık. Bu vesileyle bütün öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin yeni eğitim ve öğretim yılını kutlarım. Ülkemiz ve insanlarımız için hayırlı olsun.

Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz. Onun için hep birlikte eğitim camiası içindeyiz. Ne olursa olsun hepimiz eğitim ve öğretim ile beşikten mezara kadar iç içeyiz. Artık çoklu zekâdan, çoklu bir dünyaya geçişin başlangıcındayız. Zorlu bir dönem bizleri bekliyor. Düşünen, üreten, araştıran, bulan ve de artık hayır diyebilen bir nesil yetiştirme dönemine girdik.

Okullar, çocukların en çok öğrenmek istedikleri şeyleri öğrenebilecekleri yerler olmalıdır; bizim istediklerimizi öğrendikleri yerler değil.

Kâinatta insandan daha değerli hiçbir varlık yoktur. Her şey insana hizmet etmektedir. İnsan ise devamlı gelişmeye ve öğrenmeye muhtaçtır. Eğitim ve öğretim her ülkenin en önemli meselesi ve de vazgeçilmez değerlerinden birisidir. Devletler en fazla, eğitim ve öğretimlerine milli bütçelerinden kaynaklar ayırmaktadırlar. Elbette ki bizler de ülke ve millet olarak bu en önemli meselemize gereken ilgiyi göstermemiz gerekir.

Değerli veliler,

Artık, çocuklarınız sizlerin yetiştiği zamanda değiller. Onlar sizler gibi düşünmüyorlar. Farklı bir zaman diliminde yaşıyorlar ve bu zamana göre eğitim almak istiyorlar. Onları en iyi imkânlardan yararlanmalarını sağlayarak eğitmek hepimizin görevi olmalıdır.

Elbette ki sizinde eğitimde çok önemli bir yeriniz var. Eğitim ve öğretim sizlerle başlıyor. Burada sizlere düşen öğrencilerinizi okula psikolojik olarak hazırlamak, onların heyecanını birlikte yaşamak, devamlı okulla diyalog içinde bulunmak, her sabah çocuklarınızın motivasyonunu hazırlamak, okul dönüşü onlarla mutlaka geçirdikleri günü değerlendirmek, onların çalışmalarıyla yakından ilgilenmek, uyku ve beslenmelerine çok dikkat etmek ve en önemlisi onların ruhsal ve mânevî doyumuna dikkat etmek sizlerin en önemli görevleriniz olmalıdır.

Bizim en değerli varlıklarımız ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır. Onlar her türlü hizmete layıktır. Yaşadığımız yüzyıl bilim ve teknolojinin en yüksek seviyeye çıktığı bir zaman dilimidir. Teknoloji hızla ilerlemektedir. Bizler de öğrencilerimizi bu yüzyılın ihtiyaçlarına göre yetiştirmeliyiz. Bunu da eğitim-öğretim ile yapmalıyız. Bunu başarmak mecburiyetindeyiz. Bu çalışmalarda siz değerli velilerimizin desteğini bekliyoruz.

Sevgili Öğrenciler!

Sizler bizim için çok önemlisiniz. Sizin temiz ve bir o kadar da masum kalp ve yüzleriniz bizlere çok şeyler ifade etmektedir. Sizler için hep birlikte gerekli hazırlıkları yaptık, artık okullar sizleri bekliyor. Biliyorum heyecanlı ve bir o kadar da mutlusunuz. Uzun bir tatilden sonra okulunuza, arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize kavuştunuz. Sizlerden başarılı bir eğitim-öğretim yılı bekliyoruz. İnanıyoruz ki çok çok çalışarak başaracaksınız. Sizlere güveniyoruz.

Kıymetli meslektaşlarım,

Öğretmenlik sevgi mesleğidir. Fedakârlık mesleğidir. Sabır mesleğidir. Sabır acıdır, fakat meyvesi tatlıdır.

Biz öğretmenler, ders anlatım biçimimizden öğrencilere karşı davranışlarımıza; velilerden, okul yönetimine ve kendi aramızda birbirimize karşı tutumlarımıza kadar; bütün uygulamalarımızda ne kadar demokrat olursak, gelecek nesillerimizin de o kadar demokrat olacağına inanıyoruz.

Amacımız; demokratik eğitim anlayışımızı tüm meslektaşlarımız yanında, öğrenci ve velilerimizle de paylaşmaktır. İçinde bulunduğumuz yüzyıl; insan merkezli bir düşüncenin egemen olduğu gerçeğiyle, insani değerleri esas alan, bireysel farklılıkları gözeten, uzlaşmacı bir üslup ile her insanın değerli ve eğitilebilir olduğuna inanıyoruz. Sizler, branşında profesyonel olan, öğrenci gelişimlerini fark eden, öğrenci farklılıklarını anlayan, eğitim stratejilerini belirleyen, yöneten ve motive eden, öğrencilerle iletişim kuran, planlama ve değerlendirmelerini mesleğine yansıtan ve de tecrübelerini paylaşan etkin demokrat yapıya sahip olarak bu yılki eğitim-öğretime başlıyorsunuz.

Kıymetli meslektaşlarım.” Elmas ustasının elinde parlarmış.”Eğer çocuklarımızı problemlerle nasıl başa çıkacaklarını öğretirsek, bu yetenek yetişkinliklerinde de devam edecektir.”diyerek; sizlere başarılı bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Baki ÇİMİÇ

[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir